Zwiedzający ponownie w osadzie
W ubiegłą niedzielę 11 lipca odbyło się otwarcie Osady Słowiańskiej w Stobiernej dla zwiedzających. Dopisała pogoda, gości również nie brakowało.
A kto przekroczył bramę grodu mógł nie tylko zwiedzić ekspozycję stałą, ale także przyglądnąć się jak Drużyna Czarny Żmij rekonstruuje życie wczesnośredniowiecznych Słowian z przełomu IX-XI wieku. W pokazowym obozie średniowiecznym prezentowali wyrób „Motanek” czyli słowiańskich magicznych lalek, tradycyjnych świec woskowych, pasów wełnianych z owczej przędzy, a także pracę kowala przy użyciu miecha, kuźni, kowadła i młotków. Popularnością cieszyło się również stoisko z biżuterią „z epoki”.
Kto chciał zobaczyć na czym polegała obrona słowiańskich grodów mógł obserwować sztukę łucznictwa w wykonaniu grupy Łucznicy Rozembark. Przygotowali widowiskowe pokazy w stylizacji średniowiecznej. Swoich sił w łucznictwie chętnie próbowali młodsi i starsi ochotnicy.
W chacie oprócz ekspozycji zorganizowano warsztat tkacki, w którym każdy chętny mógł sam stworzyć fragment barwnej wełnianej tkaniny. Ponadto we wnętrzu chaty umieszczono prace konkursowe nadesłane przez uczniów szkół z terenu gminy Dębica na logo Osady Słowiańskiej.
Osada będzie dostępna od poniedziałku do piątku dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu się pod nr. tel. 724 346 922.
Natomiast w weekendy zapraszamy wszystkich chętnych w godz. 14.00 – 19.00.