Podsumowanie wycieczek szkolnych, które licznie odwiedzają Osadę Słowiańską
Wraz z zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego, podsumowujemy sezon wycieczek szkolnych, które licznie odwiedziły Osadę Słowiańską, jednocześnie zaczynając od najbliższego poniedziałku sezon wycieczek półkolonijnych.
Kilkaset dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli Podkarpacia i Małopolski uczestniczyli w różnych warsztatach wśród których przeprowadzane były:
– warsztaty garncarskie
-warsztaty malowania i zdobnictwa tarcz
-zielarskie
-wybijanie monety grodowej
-tkackie
– strzelania z łuku
– Legendy Ziemi Dębickiej
Wszystkie warsztaty rozpoczynał wykład o życiu, zwyczajach, tradycjach i wierzeniach dawnych Słowian oraz ludzi Średniowiecza.
Pobytowi uczestników towarzyszyła wycieczka po grodzie, podczas której przewodnik przybliżał odległe czasy o tysiąc lat wstecz.
Zwiedzający mieli okazję dowiedzieć się w jakich miejscach, z czego i w jaki sposób nasi przodkowie budowali osady, jak również i to co było ważne aby w danym miejscu można było się osiedlić. W tamtych czasach ludzie wykorzystywali to wszystko co dawała natura i otoczenie, a więc dostęp do wody pitnej, zasobność lasów, łąk, rzek i jezior, obfitujących w zwierzynę łowną, ryby, zioła i owoce, jak również budulec do stworzenia miejsca do życia. Na miejsca te wybierano teren z natury obronny, niekiedy na wzniesieniach a niekiedy nad wodami, rzek jezior, stawów. Na życie naszych przodków składało się szereg elementów związanych m.in. z kontaktami z sąsiednimi plemionami jak również handel i wymiana towarów (np. „szlak bursztynowy”) , wierzenia, zjawiska atmosferyczne i wiele innych.